Neden Batum?

Değerli Sektör Paydaşlarımız,

Park Karadeniz Kadın Sağlığı Derneği’mizin çatısı altında birleşen bölgemizin 14 değerli eğitim kurumunun ve bunların değerli mensuplarının bilimsel katılımları ile büyüyen etkinliğimizi, bu yıl Karadeniz’e komşu ülkelerde ki meslektaşlarımızın da katılımıyla bölgemizde ki ilişkilerimizi ve bilimsel paylaşımlarımızın merkezi olacağı bir formata getirmeyi hedefliyoruz.


Bridge 3. Karadeniz Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’ni Karadeniz’de ki sınır komşumuz Gürcistan’ın Batum şehrine taşımayı planladık. Böylelikle amacımız; ülkemizin önemli dernekleri olan ve başladığımız günden itibaren desteklerini bizden hiçbir suretle esirgemeyen MİJİD, MİJOD, TSRM, TJOD ve TAJEV ile birlikte Gürcistan’ın da bu alanda önemli kurum ve kuruluşlarının işbirlikleri ile arttırarak, yaptığımız bilime farklı bakış açıları getirip, paylaşımlarımızı genişletmek olacaktır.


TuneelKafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş olan Batum, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en güzel ve en eski şehridir. Türkiye’nin Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride yer alan Batum, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunmaktadır. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, şehre nefes aldırır, renk katar, halkı kendine çeker ve canlı tutar. Batum işte öyle bir yerdir. Sokaklarındaki dev manolya ağaçları, uçsuz bucaksızmış gibi sahil boyunca uzanan, heykellerle süslenmiş nefis parkları vardır.


CoastNüfusunun %60’ını Hristiyan Ortodokslar, %35’i Müslümanlar ve %5’ini de diğer dinlerin oluşturduğu Batum’un, birçok Avrupa ülkesinden bile daha güvenli olduğu söylenebilir. Batumlular genellikle dost canlısı ve misafirperver insanlar olarak bilinir. Turizm şehirde önemli bir gelir kaynağı ve herkes de bunun farkında olduğundan, turistlere karşı genelde saygılılardır. Güney Kafkasya’nın en ilginç şehirlerinden birisi olan Batum subtropik bir iklime sahip. Bu yüzden Karadeniz’in Akdeniz’i olarak da adlandırılıyor.


Railsİşte bu yüzden hem bilimsel paylaşımlarımızı Gürcü, Azeri, Özbek meslektaşlarımızla paylaşabileceğimiz, hem de bilimsel program sonrasında uzun zamandır göremediğimiz meslektaşlarımız ile keyifli sohbetler yapabileceğimiz ortamları oluşturmak ve camiamızın bütünlüğüne bir nebze de olsa katkı sağlamak için sizleri Batum’a davet ediyoruz.

Saygılarımızla.


Copyright © Karadeniz Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi