BATUM'A ULAŞIM

HOPA'DAN BATUM'A KİMLİKLE NASIL GEÇİLİR?
Giriş-çıkış formu doldurun
Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye tarafındaki bankolarda verilen giriş-çıkış formunu doldurun. Form üzerinde ad-soyad, TC Kimlik no, cinsiyet ve doğum tarihi sütunları bulunuyor. Bu alanların eksiksiz doldurulması gerekiyor.

Yurtdışı çıkış harç pulunu alın
Maliye veznesi ya da polis tarafından 50 TL karşılığında verilen yurt dışı çıkış harç pulunu alın. Bu pul giriş-çıkış formunun üzerine yapıştırılıyor. Sınır kapısındaki yoğunluktan etkilenmemek için yurt dışı çıkış harcını bankalara yatırıp dekontu yanınızda getirebilirsiniz. Bankaya para yatırma işlemlerinde pasaportsuz, kimlikle çıkış yapacağınızı belirtmeniz gerekiyor.

Türk polis kontrol noktasına geçin
Giriş-çıkış formu ve yurt dışı çıkış harcı sürecini tamamlayan yolcuların güvenlik kontrolü ve polis kontrolüne geçmesi gerekiyor. Yolcu beraberindeki eşyalar x-ray kontrolünden geçtikten sonra, polise kimliğiniz, giriş-çıkış formunuz ve yurt dışı harç pulunuzu ibraz ediyorsunuz. Bilgisayar ortamında yapılan sorgulamanın ardından yurt dışına çıkışta bir engeliniz olmadığı takdirde kontrolü yapan polis elinizdeki formun çıkış bölümünü damgalıyor. Elinizdeki formla ve eşyalarınızla birlikte yürüyerek Gürcistan tarafına geçiş yapıyorsunuz.

Gürcü polis kontrol noktasına geçin
Gürcistan tarafına geçtikten sonra Gürcü polisine elinizdeki giriş-çıkış formu ve TC kimliğinizi vererek giriş işlemini yaptırabilirsiniz. Bu aşamada kontrol bankosunda yer alan kameraya bakmanız ve kaydınızın alınması işlemi yapılıyor. Ülkeye girişinizde bir sorun yoksa elinizdeki formun giriş bölümü damgalanıyor ve güvenlik kontrolü bölümüne ilerlemeniz isteniyor. Gümrük görevlileri Gürcistan’a giriş yapan bazı yolcuları rastgele arıyor. Elinizdeki eşyalar ve çantaların x-ray cihazına konulmasının yanında üzeriniz de aranabilir. Arama sürecini tamamladıktan sonra Gürcistan’a resmen giriş yapabilirsiniz.

Giriş-çıkış formunu asla kaybetmeyin
Kimlikle geçişlerde geçişi sağlayan en önemli belge giriş-çıkış formu. Bu formun seyahat süresi boyunca saklanması, Gürcistan’dan çıkıp Türkiye’ye geri dönene kadar kaybedilmemesi gerekiyor.

18 yaşından küçüklerin geçişi
Kimlikle Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük Türk vatandaşlarının anne ve baba ile birlikte seyahat etmesi ya da yanlarında bulunmayan anne-babanın yazılı izin belgesinin sunulması gerekiyor. İzin belgesinin noterden tasdikli olması zorunlu.

Batum’a araçla geçiş
Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları kendi isimlerine kayıtlı araçlarıyla geçiş yapabiliyor. Bu geçişlerde Gürcü trafik sigortası yaptırmak zorunlu.

Aracınızla belli bir noktaya kadar gelebilir, sonrasında katılımcılarımız için hazırladığımız otobüs transferlerini ücretini ödeyerek de kullanabilirsiniz. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla seyahat etmek isteyenlerin araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesi ve bu vekaletnamenin Gürcistan’ın Türkiye’deki temsilciliklerinde onaylanmış İngilizce ya da Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Copyright © Karadeniz Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi